Çelik Çatı ve Çelik Çatı Tipleri

/Çelik Çatı ve Çelik Çatı Tipleri
Çelik Çatı ve Çelik Çatı Tipleri2017-06-18T00:51:03+00:00

Neden Çelik Çatı ve Çelik Çatı Tipleri

Günümüzün aktif ve hızlı şehir yaşamı, her alanda olduğu gibi yapı ve inşaat sektöründe de baş döndürücü bir hızla yeniliklere ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Geçmiş yıllarda çelik çatı sistemleri daha ziyade ticari, endüstriyel veya tarımsal alanlarda kullanılsa da; günümüzün teknolojik gelişmeleri sayesinde çelik çatılar birbirinden değişik tasarımlarla evler için de kullanılıyor. Artık çelik hem çok pratik, hem de çok ekonomik.

Çelik çatıların sağladığı avantajları, kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Sağlamlık: Çelik çatılarda çatlama, kayma, eğrilme, yarılma, parçalanma, kırılma veya sızdırma gibi problemler görülmez.
  • Dayanıklılık: Çelik çatılar geleneksel çatılara göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca fırtına, yangın veya deprem risklerine karşı da en iyi dayanımı çelik çatılar sergilerler.
  • Hafiflik: Halk arasındaki “çelik ağırdır” şeklinde benimsenen yanlış inanışın aksine, çelik çatılar mevcut shingle tabanlı çatıların 1/3’ü oranında daha hafiftir. Bu da bina yapısına daha az yük binmesini sağlar.
  • Tasarım: Çelik çatılar farklı renk ve tasarımlarda üretilebilmekte, hatta üzerlerinde sonradan değişiklik dahi yapılabilmektedir. Ayrıca cam çatı, elektrik üreten çatı, açılıp kapanabilen çatı gibi sıradışı uygulamalar da çelik konstrüksiyon sayesinde mümkün olabilmektedir.
  • Tüketici Dostu: Çelik çatılar mevcut shingle çatınızın üzerine kurulabilirler. Ayrıca çelik konstrüksiyonların doğası gereği üretim ve uygulama farklı alanlarda yapıldığından, kurulum her mevsim ve hava koşulunda gerçekleştirilebilmektedir.
  • Yapı Değeri: Çelik çatı sayesinde yapının ekonomik değeri artarken sigortalama maliyeti %30 oranında düşmektedir. Ayrıca bakım maliyetleri nerede sıfır olan çelik çatılar sayesinde enerji tüketiminiz de düşecektir.

Dolayısıyla çelik çatı kurulumu, yapacağınız en doğru yatırımlardan biri olacaktır. Dilerseniz bu yatırımın size nasıl kazandıracağına daha yakından bakalım:

 

Dayanıklılık

Bir çatı sisteminin maliyeti hesaplanırken, ilk kurulum anı değil, tüm ömrü incelenmelidir. Geleneksel shingle tabanlı çatıların ömrü, en iyi kurulum koşullarında bile 17 yılı geçmemektedir. Ayrıca bu tip çatılara sık sık bakım yapılmalı ve yaklaşık 10 yılda bir tüm shingle taban yenilenmelidir.

Çelik çatı sistemi ise eşi görülmemiş bir dayanıklılık sunar. Doğru projelendirilmiş ve uzman bir ekip tarafından kurulmuş bir çelik çatının ömrü neredeyse sonsuzdur. Seçeceğiniz panel tasarımı hangisi olursa olsun, tüm dış kaplamalar en az 40 yıl dayanacaktır. Bu da, iyi bir çelik çatının binanıza çatı ile ilgili yapacağınız son harcama olacağı anlamına gelir.

Ekonomi

Bilinçsiz kullanıcılar ve kısa vadeli kâr elde etmek isteyen müteahhitler, maalesef ilk kurulum maliyetinin düşüklüğü ve tamirinin kolay oluşu nedeniyle shingle tabanlı çatıları tercih etmektedir.

Çelik çatı ise başlangıçta shingle çatılara göre 1/3 oranında daha pahalıya malolsa da uzun ömrü ve garanti süresi göz önüne alındığında daha ekonomik olduğu göze çarpmaktadır.

%100 oranında geri dönüştürülebilir bir malzeme olan çelik, günümüzün çevreci ev tasarımlarına da uyumludur. Minimum düzeyde atık oluşturan çelik çatılar, ısıyı tüm diğer yapı malzemelerine göre daha iyi yansıtırlar. Bu da enerji harcamalarını düşürür ve çevreyi korumanıza yardımcı olur.

Kısacası çelik çatı sistemleri kurulumda küçük bir ekstra maliyet getirseler de bu maliyeti yıllar içerisinde çıkartacak ve kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Çelik Çatılar Hakkında Yanlış Bilinenler

Ülkemizde inşaat sektörü her geçen yıl bölgenin lideri konumuna doğru hızla ilerlese de, çelik konstrüksiyon ve çatı sistemleri halen yeterince tanınmamaktadır. Bu nedenle de bazı bilinçsiz kullanıcılar çelik çatılardan hatalı bilgiler nedeniyle uzak durmaktadır. Aslında en akılcı malzeme olan çelik hakkında yanlış bilinenler arasında şunlar sayılabilir:

  • Yıldırım Riski: Çelik çatılar, yaygın kanının aksine evinize yıldırım düşme riskini arttırmazlar. Ayrıca evinize yıldırım düşse bile çelik çatı “kafesleme” etkisi yaparak elektriği binadan güvenli bir şekilde toprağa akıtacaktır. Yanmayan bir malzeme olan çelik, en yüksek yıldırım riski taşıyan bölgelerde dahi rahatlıkla kullanılabilir.
  • Gürültü: Çelik çatılar hakkındaki bir diğer yaygın batıl inanç ise diğer çatı tiplerine göre bina içerisine daha fazla gürültü girişine izin verecekleridir. Ancak günümüzün çelik çatıları sesi yalıtan bir kaplama malzemesi içerirler. Bu da yağmur veya trafik kaynaklı gürültünün diğer çatı tiplerine göre çok daha iyi yalıtılmasını sağlamaktadır.
  • Paslanma: Günümüzün çelik çatı sistemleri dayanıklı olmak üzere üretilmektedir. Çelik çatınızın iskeleti ve dış panelleri çinko ve alüminyumdan oluşan özel bir alaşımla korunur. Fabrika aşamasında uygulanan bu kaplamanın üzerine, dilediğiniz renkte boya uygulanabilir.

 

Çelik Çatı Tipleri

Teknolojinin gelişmesi bizlere her geçen gün yepyeni çelik çatı modelleri ile karşılaşma imkanı sağlıyor. Çelik konstrüksiyon sayesinde çatılar bugüne kadar akıllara gelmeyen biçimlerde üretilebildiği gibi, geleneksel çatı tasarımlarında da çeliğin teknolojik avantajlarından yararlanmak mümkün. Dilerseniz, tüm yapılar için en akıllı ve çevreci seçenek olan çelik çatıların başlıca tiplerini gözden geçirelim:

Sundurma Çelik Çatılar: Genellikle ek binalarda, bekçi veya bahçıvan bölümlerinde, garajlarda kullanılan bu tip çelik çatılar, en düşük maliyeti sunmaktadır. Diğer adı “tek yüzeyli çelik çatı” olan bu sistem, doğru uygulandığında ev çatısı olarak da ekonomik ve kaliteli sonuçlar sağlayabilir.

Beşik Tipi Çelik Çatılar: Diktörgen planlı binalarda veya bina uzantılarında kullanılan bu çatı tipine “iki yönlü çelik çatı” da denir. Sistemin kurulumu için binanın ön ve arka duvarlarına “kalkan duvar” örülüp çatı bu duvarların üzerine oturtulduktan sonra, çatıyı oluşturan iki yüzey birer mahya ile birbirine bağlanır. Yüksek dayanıklılık sağlayan ve zor koşullara uygun bir çatı tipidir.

Kırma Çelik Çatılar: Günümüzde sıradışı tasarımlara izin verdiği için en sık kullanılan çelik çatı sistemi budur. Sektör içerisinde “çok yüzeyli çatı” olarak da bilinir. Çatının oturtulacağı tüm duvarlar eşit yükseklikte değilse, veya binanın planı girinti-çıkıntılar içeriyorsa, “birleşik kırma çatı” denen sistem uygulanır ve böylece hem yapısal hem de estetik açıdan bütünlük sağlanır.

Mansard Çelik Çatılar: Genellikle “samanlık çatısı” olarak karşımıza çıkan bu çelik çatı modeli, beşik ve kırma çatıların iki eğimde uygulanması ile oluşturulur. Çatı katı yapılması için en uygun sistem olduğundan, son yıllarda özellikle cam tavanlı çelik konstrüksiyon çatı modelleri ile fütüristik uygulamalar arayan tüketicilerin ilgisini çekmektedir.

Kule Tipi Çelik Çatılar: Yapıların küçük ölçekli veya dairesel çıkıntılarında kullanılan bu çatı tipi için dört taraflı yüzey oluşturularak tepe noktasında birleşim sağlanır. Villalarda ve lüks yapılarda sıklıkla kullanılır.

Fenerli Çelik Çatılar: Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda kullanılan bir çelik çatı modelidir. Binanın iç bölümünün daha rahat aydınlatılmasını ve havalandırılmasını sağlar. Günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır.

Şet Çelik Çatılar: Eski yıllarda “fabrika çatısı” dendiğinde akıllara gelen çatı tipidir. Birbiriyle dik açı yapan yüzeylerden oluşur. Bu sayede güneş ışığının içeri girmesi ve daha ferah bir havalandırma sağlanır. Ancak gelişen teknoloji ile bu tip çatılar da giderek azalmaktadır.

Kombine Çelik Çatılar: Bu tip çelik çatılar, sundurma çatı ile aynı prensiptedir. Sundurma çatı yüzeylerinin kademeler halinde farklı açılarla uygulanmasıyla oluşan kombine çelik çatılar fabrika, sera, ahır gibi yapıların güneş ışığından en iyi biçimde yararlanmasını sağlarlar. Çatının çok yüksek olmasına gerek kalmadan verimlilik sağlayan dost bir teknolojidir.

 

Menu