Çelik Konstrüksiyon

/Çelik Konstrüksiyon
Çelik Konstrüksiyon2014-04-10T02:31:49+00:00

Çelik Konstrüksiyon Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri

İnsanlık tarihinde sahneye ilk çıkışı 4000 yıl önceye dayanan çelik, medeniyetin var olduğu her yerde karşımıza çıkmıştır. Ancak çeliği bir konstrüktif malzeme olarak kullanımı, Avrupa’da yaşanan endüstriyel gelişmenin en büyük destekçisi olduğu 19. ve 20. yüzyıla dayanır. Şekillendirme kolaylığı ve teknik özellikleri sayesinde çelik giderek daha fazla tercih edilmiş, otomasyondaki artış sayesinde işçilik maliyetleri de düşünce 21. yüzyılın en önemli inşaat malzemelerinden biri halini almıştır. Ayrıca günümüzdeki büyük yapılar için çoğu durumda kullanımı en mantıklı malzeme de çeliktir.

Çelik Konstrüksiyon Nerelerde Kullanılır?

Çelik konstrüksiyon, bir yapıdaki taşıyıcı sistemlerin çelikten üretilmesi anlamına gelir. Bu da özellikle deprem bölgelerinde ve hızlı üretim gerektiren bölgelerde tercih edilmektedir. %100 geri dönüştürülebilen çevreci bir malzeme olan çeliğin konstrüksiyonda kullanımı temel olarak şu şekilde gruplandırabiliriz:

 • Ağır Çelik Konstrüksiyon: “Yapısal çelik kullanılan sistem” de denir. Sıcak işlemle üretilen çelik elemanlar kullanılır. Bu nedenle de malzemelerin şekillendirmeleri sahada yapılmak zorundadır. Bu tip çelik konstrüksiyon en büyük projelerde tercih edilir.  Binaların dış kısımlarındaki geniş açıklıklar ancak bu yöntemle geçilebilir. (stadyumlar, hangarlar gibi)
 • Hafif Çelik Konstrüksiyon: Soğuk şekillendirme yapılır. Yani inşaat alanına hazır çelik parçalar getirilerek montaj yapılır. Bu sayede adeta bir fabrikasyon hızı ile taşıyıcı sistemi hazırlanan konut, kısa sürede oturulmaya hazır hale gelebilmektedir. Hafif çelik konstrüksiyon aynı zamanda mevcut bir binayı büyütmek veya dış kısma eklenti yapmak için de kullanılabilmektedir.
 • Kompozit Sistemler: Bu tip yapılarda çelik ve betonarme bir aradadır. Çeliğin sunduğu hız, çekme ve basınca bir arada dayanıklılık ve mukavemet, betonarmenin avantajları ile bir araya getirilir. Bu tip yapılar genellikle doğa koşullarının zorlu olduğu yerlerde karşımıza çıkar. Bir kısmı su içinde kalmak zorunda olan yapılar, dar alanda yüksek bina yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlar, köprü inşaatları gibi alanlar kompozit çelik konstrüksiyon örnekleridir.
 • Uzay Kafes-Mega Kolon Gibi Alternatif Uygulamalar: Ağır ve hafif çelik konstrüksiyonun bir arada kullanıldığı uzay kafes, en popüler ve en pahalı çelik konstrüksiyon tipidir. Mega kolon sistemi ise son zamanlarda karşımıza çıkan “burgu kule” gibi kendi ekseni etrafında dönebilen yapıların inşa edilmesini sağlayan sistemdir. Mega kolon sisteminde binanın merkezine çelik konstrüksiyon ile dev bir kolon oturtulur ve her kat bu kolonun etrafındaki bir modül olarak inşa edilir.
 • Güçlendirme-Renovasyon-Prefabrik-Giydirme Yapılar: Çelik konstrüksiyon, geri dönüşüm imkânı ve çevreci oluşuyla karşımıza tarihi yerlerde de çıkabilmektedir. Bir binanın aslına uygun biçimde restore edilebilmesi için çelik kullanımı en etkin alternatiftir. Çelik konstrüksiyonlu renovasyon, tarihsel değerin hiç etkilenmemesini sağlar. Zira çelik konstrüksiyon dilendiği takdirde hiçbir hasar bırakmadan sökülebilmektedir.

Çelik Konstrüksiyonun Sağladığı Avantajlar

Çelik konstrüksiyon, betonarme yapılara göre sağladığı birçok avantajla hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça popüler bir konuma erişmiştir. Teknolojinin giderek ilerlemesi, önümüzdeki yıllarda bu sektörün daha da büyümesini sağlayacaktır. Dilerseniz çeliğin neden bu kadar sık inşaat malzemesi olarak kullanıldığını, yani çelik konstrüksiyonun sağladığı temel avantajları hep birlikte inceleyelim:

 1. Taşınabilirlik ve Güçlendirme İmkânı: Ağır çelik konstrüksiyon uygulamaları dışında, imalat ve montaj farklı bölgelerde yapılır. Bu da inşaatı yapan firmanın tek bir alana odaklanmasını sağlar. Ayrıca kullanılmakta olan bir bina dahi boşaltılıp sökülerek başka bir yere taşınabilir. Bu modüler yapı aynı zamanda ileride oluşabilecek hasarlara veya ek ihtiyaçlara göre güçlendirme olanağı sağlar.
 2. Ekonomi ve Uzun Ömür: İnşaat dünyasına yabancı kişiler için çeliğin ilk aşamada daha yüksek maliyetli oluşu yanıltıcı olabilmektedir. Zira estetik, sağlamlık ve kalite bir yana bırakılsa bile çeliğin sağladığı hız, binanın çok daha kısa bir sürede gelir getirebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca gerekli bakım-onarım önlemleri alındığında çelik konstrüksiyon çok daha uzun ömürlüdür.
 3. Hızlı İmalat, Basit Denetim, Hazır Üretim: Çelik konstrüksiyon, betonarmenin aksine her hava koşulunda üretilebilir. (Çünkü üretim inşaat sahasında olmamaktadır.) Bir kuruma-kür süresine ihtiyaç duymadan anında sağlamlık sunan çelik, inşaat hızının yarı yarıya azalmasını sağlar. Her yeri aynı, yani homojen bir malzeme olduğundan kolaylıkla denetlenebilen çelik, yapılan denetimlerde bir hata bulunsa bile rahatlıkla sökülüp değiştirilebilir. Bu pratikliği de çelik konstrüksiyonun “prefabrikasyon” yani Türkçe karşılığı ile “önceden üretilmiş” yapıların gözdesi olmasını sağlamıştır.
 4. Depreme Dayanıklılık: Ülkemizin büyük bir bölümü 1. ve 2. dereceden deprem bölgesi konumundadır. Eşdeğer betonarme yapılara göre çok daha hafif olan çelik konstrüksiyonlu binalar, deprem yükünü daha az alırlar. Bu sayede binanın kolonlarında ciddi bir rahatlama sağlanacağından, daha az malzeme kullanılarak daha dayanıklı inşaatlar yapılabilmektedir.
 5. Hafiflik ve Yüksek Katlı İnşaat İmkânı: Çeliğin hafifliği depreme karşı dayanıklılık sağlamakla kalmaz. Ortalama bir çelik konstrüksiyon, taşıyıcı sistemlerin betonarmeye göre 1/20 oranında yani %95 daha hafif olmasını sağlamaktadır. Ayrıca malzeme mukavemeti de daha fazla olduğundan, yüksek binaların yapılması ancak çelik konstrüksiyonla mümkündür. Zaten insanlık tarihinde yüksek gökdelenlerin yapılması da ancak çeliğin konstrüktif amaçlı kullanımı gündeme geldiğinde görülmeye başlamıştır.
 6. Saflık ve İstikrar: Çelik, “homojen” yani katkısız bir yapı malzemesidir. Rüzgâr, deprem, deniz suyu gibi etmenlere karşı en iyi istikrarı da daima çelik sağlar. Kullanılan alanın projelendirmesine göre gerekli mühendislik önlemleri alındığında çelik konstrüksiyon en zorlu doğa koşullarında bile aynı performansı verir.
 7. Mimari İlerleme ve Yaşam Standardında Yükseliş: Çelik konstrüksiyonun en önemli tercih sebebi olarak bu maddeyi gösterebiliriz. Eski nesil tasarımların aynen uygulanabilmesine izin veren çelik, yeni akımların doğmasını da sağlamıştır. Geniş alanları betonsuz geçebilme şansı, iskelet tipi taşıyıcı sistemler, ince kolonlarla bile yüksek taşıyıcılık imkânı gibi yenilikler mimarların yepyeni tasarımlar oluşturmalarını sağlar. Post-modern dünyanın en nadide örnekleri, çelik konstrüksiyon ile verilebilmektedir. Ayrıca yüksek taşıyıcılığı ve yaratıcı mühendislik çözümlerine imkân vermesi sayesinde çelik çok daha “ferah” yapılar oluşturulabilmesini sağlar. Otomobil galerisinden televizyon stüdyosuna “ferah” iç mekan ihtiyacı yaşanan her alanda, kolon ve kirişlerden uzak, zengin bir yaşam sürülebilmesi çelik konstrüksiyon ile mümkün olabilmiştir.

 

Çelik Konstrüksiyonun Önemi

Son olarak, çelik konstrüksiyonu yalnızca mimari bir sanat veya taşıyıcılığı yüksek bir mühendislik malzemesi olarak değil, bir bütün halinde değerlendirmenizi öneriyoruz. Dünyada hak ettiği yeri bulan, ülkemizde de giderek daha çok adından söz ettiren çelik konstrüksiyonlar, asla birkaç taşıyıcı eleman ve duvarın bir araya gelmesi değildir. Çelik konstrüksiyon, insanlık tarihi boyunca edinilen birikimin usta ellerde yepyeni eserler ortaya koyması anlamına gelir. Dolayısıyla “medeniyetin post-modern hali çelik konstrüksiyondur” diyebiliriz. Bir yapının tüm kaderini değiştirebilen, dolayısıyla da yatırımcılar için hayati önem taşıyan çelik konstrüksiyon için daima en profesyonellerle çalışmalısınız. Bağımsız projelendirme anlayışımız ve çelik konstrüksiyona tamamen hâkim uzmanlığımız ile her zaman yanınızdayız.

Menu