Ferforje Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri

//Ferforje Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri

Ferforje Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Fransızca “fer forgé “ sözcüğünden dilimize geçen ferforjenin kelimesi “ısı ile tavlanıp dövülerek işlenen demir aksesuar” anlamına gelir. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir sanat olan ferforje, günümüzde makinelerle desteklenen bir çalışma halini alsa da, motiflerde ve mesleki geleneklerde yüzyılların birikimine rastlamak mümkündür. Bugün fark edemeyeceğimiz kadar çok noktada karşımıza çıkan ferforje sanatının kullanım alanlarını ve bu tip çalışmalarla zengin bir dekorasyon yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken tercih sebeplerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ferforjeyi daha yakından tanımak istiyorsanız temelde iki cinsi olduğunu bilmelisiniz. Ülkemizde “ferforje” adı ile anılan demir işçiliği ürünleri aslında tek tip değildir. Zira ferforjenin “wrought iron” (dövme demir) ve “cast iron” (dökme demir) olmak üzere iki çeşidi vardır. Ustalık açısından birbirinden farklı olan bu disiplinler, genellikle iyi bir kompozisyon oluşturabilmek için bir arada kullanılırlar.

Ülkemizde Ferforje Sektörü

Günümüzün aktif ve hızlı şehir yaşamı, ferforje sanatı ile zengin bir dekorasyon oluşturmak isteyen tüketiciler için zaman problemi oluşturuyor. Bu da, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ferforje sektörünü bambaşka bir hale getirmiş durumda. Şu anda “ferforje” dendiğinde, sektörün hızlı talebine cevap verebilmek için seri üretim yapan firmaların sunduğu ürünlerin seyyar kaynak ustaları tarafından bir araya getirilmesi anlaşılıyor. Hem düzgün ve standart motifler elde edilmesi hem de düşük bütçelerle iyi sonuçlar alınabilmesi sayesinde bu durum avantajlı gibi görünse de, tüketiciler için doğru seçim yapmayı zorlaştırmaktadır. Yani günümüzde iyi bir ferforje dekorasyonu için en önemli husus profesyonel bir ekip çalışması haline gelmiştir.

Ülkemizdeki Ferforje Kullanım Alanları Nelerdir?

Aslında ferforje sanatının kullanım alanlarını sıralamak mümkün değildir. Çünkü insanın yaşadığı her yer, medeniyetin her noktası aynı zamanda demirin de kullanım alanıdır. Demir kullanılan ve estetik algıların yüksek olduğu her yerde ise, karşımıza ferforje sanatı çıkmaktadır. Ancak yine de bir fikir vermesi açısından sizlerle bu sanatın en sık karşımıza çıktığı yerleri paylaşmak gerekirse şöyle özetleyebiliriz:

  • Dış Mekân Ferforje Kullanım Alanları: Ferforje sanatı, sıradan bir garaj kapısını bile saray kapısı şıklığına büründürebilir. Zengin bir görünüm, yüksek güvenlik ve yıllarca süren dayanıklılık dış mekân dekorasyonunda ferforjeyi birinci sıraya taşımaktadır. Pencere, bahçe veya balkon korkulukları, bina veya bahçe giriş kapıları, kapı önünde güneş ve yağıştan korunmayı sağlayan “sundurma” bölümleri, bahçe aydınlatmalarının tümü, banklar ve diğer açıkhava oturma grupları, sandalye ve masalar, veya garaj kapıları için raylı sürgü sistemleri ülkemizde ferforjenin dış mekanlarda en sık kullanıldığı alanlar arasında sayılabilir.
  • İç Mekân Ferforje Kullanım Alanları: Kolay temizlenen, ince bir estetik algıya hitap eden, hem ahşap gibi “yumuşak” malzemelerle hem de mermer gibi “soğuk” dekorasyon elemanlarıyla tam uyum sağlayan yapısı ile ferforje sanatı, özellikle son yıllarda iç mekân tasarımlarında da sıkça kullanılmaktadır. Ofis tasarımlarında kurumsal havaya güç öğesi katması da yükselen firmaların ferforje sanatını sıkça kullanmalarını sağlamaktadır. Bina içi merdivenlerde zemin için mermer, korkuluk için ferforje, korkuluğun üst kısmı için ise ahşap kullanımı son dönemin en elit kombinasyonları arasında gösterilebilir. İç mekânlarda ferforje, korkuluk veya kapı gibi temel dekorasyon öğelerine ek olarak aksesuar olarak da kullanılabilir. Bu aksesuarlar arasında ayna ve sehpalar, karyola başlıkları, aydınlatma aksesuarları ve şömineler sayılabilir. Ayrıca son yıllarda ferforje avize modelleri de giderek yaygınlaşmaktadır.

Sınırsız denilebilecek kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan ferforje sanatı, maalesef hatalı uygulamalar sonucunda “basit ve ucuz” bir görünüm oluşturabilmektedir. Ancak titizlikle yapılmış bir işçilik ve estetik bir bakış açısı ile yapılmış bir projelendirme bir araya geldiğinde ortaya göz dolduran dekorasyonlar koyulabilmektedir. Dilerseniz popüler olduğu kadar doğru seçim yapılması da zor olan ferforje sanatının en önemli tercih sebeplerini de birlikte inceleyelim.

Ferforje Tercih Sebepleri (veya Ferforje Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?)

Günümüzde ferforje sektörü her ne kadar hazır motiflerin bir araya getirilmesine dayalı olsa da, nitelikli işlerin bir kısmı veya müşteri talebine göre tamamı elde hazırlanabilmektedir. Ayrıca sektördeki olanca değişikliklere rağmen, ferforje sanatının Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerindeki geniş yerinden izler halen görülebilmektedir. Ferforje kompozisyonlarında önemli olan konuları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Doğru Yerde Doğru Tasarım: Bir yakınınızın evinde veya bahçesinde gördüğünüz ferforje, sizin için yanlış olabilir. Zira mekânın aldığı ışık düzeyinden dekoratif stile her şey yapılacak ferforje işi için önemlidir. Ancak bu, evinizin ferforje kullanımına uygun olmadığı anlamına gelmez. Doğru yerde doğru tasarım demek, her proje için sıfırdan düşünüp yeni bir iş ortaya koymak demektir. Her yerde aynı ferforjeyi kullanan firmaları değil, özgünlüğü tercih etmelisiniz.
  • Tasarıma Göre Malzeme ve Aksesuar: Yapılacak olan tasarımı beğenmeniz, ortaya içinize sinecek bir çalışma çıkması için yeterli değildir. Mekânın genel atmosferine uygun malzemeler kusursuz bir görünüm ve kolay kullanım için şarttır. Maliyetin en düşük seviyede tutulduğu bir garaj kapısı ile ihtişam istenen bir ofisin merdiven korkulukları aynı malzemeden yapılamaz. Bu nedenle malzeme seçimi konusunda titiz olmalı ve uzman bir kadro ile çalışmalısınız.
  • İmalat Yöntemi Seçimi: Tasarım aşaması tamamlanıp en doğru malzeme de seçildikten sonra, imalat yöntemi arayışına geçilir. Bu aşamada yapılacak işin ölçeği ve maliyet analizi çok büyük önem taşımaktadır.
  • Ölçülendirme İle Uyumlu İmalat: Demir, her ne kadar ısı altında “uyumlu” bir malzeme olsa da, soğuduğunda üzerinde değişiklik yapılması çok zordur. Yani “demir tavında dövülür”. Bu nedenle de ferforje projelerinde ölçüm işlemlerinin çok ciddi bir titizlik içerisinde yapılması gerekmektedir. Ayrıca projenin sonlarına doğru farkına varılan bir eksiklik veya hatalı çizgilerin son anda görülmesi gibi durumlar hem moralleri bozmakta hem de iş süresini uzatmaktadır.
  • Temizlik: İmalat aşaması kusursuz olarak tamamlansa bile temizlik doğru yapılmazsa kalite ciddi anlamda düşecektir. Ancak iyi bir temizlik işlemi ile ferforjenin kalitesi ön plana çıkarılabilir. Ürünlerin yüzeyleri ve birleşim noktaları kusursuz biçimde temizlenmeli ve sonraki aşamalara uygun hale getirilmelidir. Ayrıca bu aşamanın sonunda ürünün yüzeyini korumak için önlemler alınacaktır. Kısacası, doğru tercih yapmanıza etki edecek en önemli adımlardan birinin temizlik olduğunu söyleyebiliriz.
  • Boya ve Dekorlama: Ferforje hazırlandıktan sonra boya ve dekorlama aşamasına geçilir. Bu işlem için farklı yöntemler kullanılsa da ülkemizde en yaygın olan sistem toz fırın boyadır. Bu yöntemle boyanan ferforje, uzun yıllar dayanabilmekte ve kolay temizlenmektedir. Ancak boya işlemindeki malzeme ve işçilik kalitesi, bu aşamaya kadar gelinen bir ürünü çok daha yukarılara da taşıyabilir, aşağıya da indirebilir. Dolayısıyla ferforje tercihi yaparken, boya ve dekorlama işlemi için kimlerle çalışılacağına da çok dikkat etmelisiniz.
  • Montaj: Ferforje tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken son nokta, montaj işlemidir. İlk bakışta basit gibi görünebilen montaj aşaması aslında tüm ürün kalitesini ortaya çıkaracak olan adımdır. Usta bir montaj ekibi, zengin bir görünümün “imzası” gibidir.

 

Son olarak, ferforje sanatının hem ülkemizde hem de dünya çapında tarihi bir öneme sahip olduğunu ve bu nedenle de ciddi bir iş olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Yani, ferforje demek asla hazır üretilmiş motiflerin elektrik kaynakçısı tarafından basitçe bir araya getirilmesi demek değildir. Osmanlı döneminde ahşap yapıların kapı-merdiven-pencere aksesuarlarında, ayrıca insanı büyüleyen camii ve saraylarda kullanılan ferforje, bugün aynı düzeyi yeniden yakalayabilir. Bunun için gereken en önemli şey özenli çalışmak ve bu sanata saygı duymaktır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][cq_vc_notify opacity=”0.8″ easein=”random” easeout=”random” displaywhen=”loaded” closeposition=”left” width=”240″ height=”auto” textcolor=”#333″ background=”#fff” right=”10″ bottom=”10″ days=”10″]

Ferforje Fiyat Teklifi almak için bize 0216 308 78 70 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.
ferforje


[/cq_vc_notify][/vc_column][/vc_row]

By |2017-06-18T00:51:04+00:00Nisan 3rd, 2014|Ferforje|Ferforje Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri için yorumlar kapalı

About the Author:

Menu