Polis Bariyeri

/Polis Bariyeri
Polis Bariyeri2017-06-18T00:51:03+00:00

Polis Bariyeri Nedir? Kullanım Alanları?

Günlük yaşam içerisinde ve iş hayatında lojistik sorunlarının başında güvenlik meselesi gelmektedir. Güvenlik ihtiyacı ister şehir içinde ister şehir dışında olsun mutlaka gerekli işlemlerin yapılması gereken özel bir kalemdir. Güvenlik konusunda alınacak önlemlerin başında da polis bariyeri gelmektedir. Polis bariyeri esas itibariyle belirli bir mekanın veya alanın güvenlik içerisine alınmasını sağlayan farklı materyallerden üretilmiş yeri sabitlenebilir ya da değiştirilebilir “çit”e benzer koruma duvarıdır. Polis bariyeri portatif olması ve çıkartılıp başka bir yerde uygulanabilmesi bakımından pratik bir koruma önlemidir. Güvenlik bariyeri olarak da bilinen polis bariyerlerini dış mekanlarda kullanmak mümkün olduğu gibi iç mekanlarda da kullanılabilir.

Polis bariyerleri güvenlik ve düzen sağlama alanında çok ekonomik ve estetik bir çözüm sunmaktadır. Portatif olmaları gereği günün sadece belirli saatlerinde belirli bölgelerde uygulanabilir olması polis bariyerlerini güvenlik ve düzen sağlama alanında esnek bir çözüm seçeneği olarak öne çıkartır. Ayrıca polis bariyerleri sağladıkları esnekliğe rağmen son derece sağlam materyalden üretildikleri için de güvenlik konusunda kendi alanlarında rakipsizdir.

İster kişisel ister kurumsal olsun polis bariyerlerinin kullanılabileceği çok sayıda alan ve kullanım amacı vardır. Her kullanım amacına uygun olarak polis bariyerleri farklı biçim ve standartlarda üretilir. Estetik bir çözüm sunması bakımından polis bariyerlerinin farklı üretim standartlarına sahip olması ise çok önemli bir kaidedir.

Polis Bariyerlerinin Kullanım Alanları

Polis bariyerlerinin öncelikli kullanım alanı güvenlik üzerine kurgulanmıştır. Farklı ebat ve uzunlukta hazırlanan polis bariyerleri geçici ya da kalıcı olarak belirli bir bölgeyi ya da yolu ulaşıma kapatmak için kullanılabilir. Özellikle yol üzerinde kullanılan polis bariyerlerindeki temel fonksiyonu ve kullanım alanı trafiği engellemek ve ulaşımı durdurmaktır.

Çit İşlevi Gösteren Bariyerler

Bunun dışında polis bariyerleri bir çit görevi de görebilir. Bu tip kullanım alanlarının başında ise erişimin belirli saatler arasında kapalı kalması gereken arsalar ve araziler yer almaktadır. Şehir hayatında yaygın olarak polis bariyerleri belirli meydanları ve alanları kapatmak için bu amaçla kullanılır. Keza özel sektörde ve bilumum farklı amaçlar için de polis bariyerlerinin bu çit işlevinden yararlanılabilir.

Güvenlik alanında bir diğer uygulama da iç mekanlarda kendisini göstermektedir. İç mekanlarda polis bariyerleri çeşitli bölümlerin ve bölgelerin girişinin kapatılması ve sadece yetkili personelin alana girebilmesini sağlamak için kullanılabilir. Alışveriş merkezlerinde, sağlık hizmetleri sunan binalarda ve hatta otoparklarda dahi polis bariyerlerinin bu özelliğinden yaygın olarak yararlanır.

Mekansal Düzen Açısından Polis Bariyerlerinin Kullanımı

Kapalı mekanlarda sadece güvenlik açısından değil mekan içerisinde düzenin sağlanması açısından da polis bariyeri işletme ve mekan sahiplerine kolaylık sunmaktadır. Çok bilindik bir örneği ile hava alanlarında sıranın kontrolünün sağlanması ve kalabalık kitlelerin düzen içerisinde hareket etmesini sağlaması bakımından polis bariyerleri kullanılmaktadır.

Polis bariyerleri  bu tip kitle kontrol araçları arasında en yaygın olarak tercih edilen çözümler arasında gelmektedir. Yüksek sayıda kalabalıkların bir araya geldiği ister kapalı ister açık alanlarda polis bariyerleri düzenli bir şekilde yerleştirilirse kalabalıkların hem alan içerisinde kontrolü daha kolay olur hem de olası bir acil durumda kalabalıkların hızlıca tahliye edilmesi ya da başka bir alana yönlendirilmesi hiçbir izdiham riski bulundurmadan polis bariyerler aracılığıyla halledilmiş olur.

Dış Mekanlarda Düzen Sağlamak Açısından Polis Bariyerleri

Polis bariyerleri bu temel kullanım alanlarının dışında kurumsal yapıların bahçelerinde ve park yerlerinde yine düzen ve güvenlik sağlamak için tercih edilir. Bu sayede normalde çok daha yüksek ücretlere mal olacak güvenlik sağlama hizmet polis bariyerleri ile kolay yoldan halledilir.

Menu